به شرکت طراحی سایت WEBRGB خوش آمدید.
آماده پاسخگویی هستیم: 4334 451 0936

انتخاب CMS مناسب

ارسال شده توسط: در بخش : آموزش طراحی و مدیریت سایت, بلاگ ۲۳ مهر ۱۳۹۱ دیدگاهها: ۳

انتخاب CMS مناسب در واقع اولین گام به سوی موفقیت کسب و کار آنلاین شماست. CMS که مخفف عبارت Content Management System هست، در واقع بستری است که سایت در آن شکل میگیرد. CMS یا سیستم مدیریت محتوای شما بستر نرم افزاری است که از طریق آن می توانید منوها، صفحات ایستا، مطالب، اخبار، تصاویر و … را به سایت خود اضافه کرده یا از آن حذف و ویرایش نمایید.

سیستم های مدیریت محتوا یا CMS ها در دو نوع اوپن سورس (متن باز) و تجاری عرضه می شوند. سیستم های اوپن سورس از شهرت بسیاری برخوردارند که مواردی مانند وردپرس، جوملا، نیوک، دروپال و … در این دسته قرار میگیرند. همانطور که مشاهده می فرمایید، این سیستم ها از مشهورترین ها در سطح اینترنت هستند و سایتهای بیشماری با استفاده از اینها راه اندازی شده است.

اما سیستم های مدیریت محتوای تجاری موارد هستند که به صورت کد شده و در ازای دریافت حق لایسنس، ارائه می شوند که نمونه های بسیاری از اینها نیز وجود دارد. در واقع هر فرد می تواند یک سیستم مدیریت محتوای تجاری تولید کرده و به فروش برساند.

عمده ی تفاوت بین سیستم های مدیریت محتوای اوپن سورس و تجاری در نوع پشتیبانی آنهاست. سیستم های مدیریت محتوای اوپن سورس، عمدتاً از طریق فروم های گوناگون و به رایگان پشتیبانی می شوند و برای استفاده از این پشتیبانی ها، نیاز است تا خود فرد آستین بالا زده و دست به کار شود!

اما سیستم های تجاری همیشه بخشی مخصوص پشتیبانی در تیم فنی خود تعریف میکنند که موارد فنی مشتریان را پیگیری می نمایند.

با توجه به نکته ی فوق، متوجه می شویم که داشتن سایتی با یک سیستم مدیریت محتوای متن باز، اغلب نیاز به آشنایی با فضای وب و قدرت جستجو و در نهایت حوصله داشتن برای دستکاری دارد و این شاید برای بسیاری افراد و مدیران گزینه ی مناسبی نباشد لذا اینجاست که ارزش و اهمیت سیستم های تجاری روشن می شود: فرد برای برطرف کردن موارد فنی، نیازی به جستجو و دستکاریهای شخصی نخواهد داشت.

اما ارائه خدمات پشتیبانی برای سیستم های مدیریت محتوای متن باز مانند وردپرس توسط بسیاری شرکتها انجام میگیرد که یکی از آنها webrgb.net است. پس از طراحی سایت وردپرس خود، میتوانید از سرویس پشتیبانی ما هم در کنار طراحی و ساخت سایت، بهره مند گردید… .

مقایسه کلی CMS های اوپن سورس و تجاری

 • سیستم های اوپن سورس رایگانند اما تجاری ها حق لایسنس دریافت میکنند.
 • سیستم های اوپن سورس توسط هر متخصصی می توانند توسعه پیدا کنند اما تجاری ها فقط توسط شرکت تولید کننده قابل توسعه هستند.
 • نگهداری اوپن سورسها نیاز به آشنایی با فضای وب و قدری برنامه نویسی و همچنین وقت دارد در حالی که سیستم های تجاری توسط تیم فنی پشتیبانی می شوند و نیازی به زمان گذاشتن از سوی مالک سایت نیست. البته در هر دو مورد، بحث مدیریت سایت بر عهده ی خودتان است و در بسیاری از طراحی ها سیستم های اوپن سورس توسط شرکتها، سرویس پشتیبانی نیز ارائه میگردد.
 • از لحاظ امنیت تجاری ها در سطح بالاتری قرار دارند چرا که اوپن سورسها به راحتی در اختیار هکرها هم هستند و امکان نفوذ به آنها بیشتر است البته این به این معنی نیست که تمام تجاری ها امن هستند و اوپن سورسها نا امن… . و نباید فراموش کرد که بسیاری دیدگاه مخالف این قضیه دارند که میگویند امنیت اوپن سورسها، به مراتب بیش از تجاریهاست.
 • اغلب استفاده از تجاریها هزینه ی کمتری دارد چرا که بخش پشتیبانی فنی توسط شرکت تولید کننده ارائه می شود و در نتیجه نیاز به تخصیص زمان و نیروی کار برای برطرف کردن موارد فنی نمیباشد. البته در هر دو حالت، نیاز به نیرو برای مدیریت سایت برای افزودن محتوا خواهد بود.

 

در نهایت و با توجه به مطالب فوق، می توانید سیستم مدیریت محتوای مناسب سایت و فعالیت خود را برگزینید. همیشه به یاد داشته باشید که اطلاعات منتشر شده نسبی هستند و هرگز قطعیت نداشته و نخواهند داشت… .

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)

مطالب مرتبط

دیدگاهها: ۳

 1. ارسال شده توسط مریم ۲۷ مرداد ۱۳۹۵ at ۶:۴۲ ب.ظ پاسخ

  متشکرم بابت سایت خوب شما

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. ارسال شده توسط ali ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ at ۱۱:۰۲ ب.ظ پاسخ

  بسیار عالی. خسته نباشید.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

نظر خود را با سایرین به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *