به شرکت طراحی سایت WEBRGB خوش آمدید.
آماده پاسخگویی هستیم: 4334 451 0936

فروشگاه اینترنتی؛ بله یا خیر؟

ارسال شده توسط: در بخش : آموزش طراحی و مدیریت سایت, بلاگ ۲۴ مهر ۱۳۹۱ دیدگاهها: ۰

فروشگاه اینترنتی یکی از بخش های محبوب مدیران سایت های مختلف است و در واقع آن را قطب درآمدزایی سایت خود می دانند اما باید دید واقعاً هر سایتی نیاز به فروشگاه دارد یا خیر و اینکه آیا برای فروشگاه نیز باید هزینه کرد یا می توان با ابزار گوناگون و با حداقل هزینه، بخش فروشگاهی سایت را نیز راه اندازی نمود؟ موضوع را با یک مثال شروع میکنم:

فروش اینترنتی کتاب

برای مثال یک انتشارات را در نظر میگیریم که تا به حال دو جلد کتاب منتشر کرده است و حالا قصد راه اندازی وب سایت خود و در کنار آن فروشگاهش را دارد. یعنی در نهایت قصد فروش کتاب از طریق اینترنت را کرده است. خب در این حالت فرض میکنیم طراحی سایت این انتشارات ۲۰۰ هزار تومان هزینه داشته است. حال دو گزینه پیش پای این انتشارات است:

  1. طراحی اختصاصی فروشگاه اینترنتی با هزینه کردن مثلاً ۵۰۰ هزار تومان دیگر
  2. استفاده از سیستم های فروشگاه ساز موجود با هزینه ای حدود ۲۰۰ تومان.

 

با این حساب و به نظر شما، کدام گزینه مناسب این انتشارات است؟ به نظر شخص من، گزینه دوم. از آنجایی که سایت یک سایت نوپا است با تعداد محصولات اندک، لذا هزینه کردن برای طراحی اختصاصی یک فروشگاه حرفه ای تنها برای دو محصول منطقی نمی باشد.

البته از بعد دیگری نیز می توان به قضیه نگاه کرد که آن هم یک بار کار درست انجام دادن است. بنده مخالف این قضیه هم نیستم و می توان در اولین قدم، همه چیز را کامل کرد اما صحبت اصلی اینجاست که آیا پله به پله پیش رفتن ایرادی دارد؟ آیا تست زدن بازار با یک ابزار مناسب (و نه ضعیف) ایرادی دارد؟ به همین دلیل است که من پیشنهاد گزینه ی دوم به این انتشارات را میدهم و حتی اگر مقدور باشد، توصیه میکنم بخش فروشگاهی در چنین حالتی، جدا نشود.

چطور در اینترنت هزینه کنیم؟

خب با مثال فوق ایده ی خیلی خوبی در ذهن شکل میگیرد: کم کم هزینه کنیم اما با برنامه ریزی. وقتی با هزینه ی کم سایتی بالا می آوریم که کار آن معرفی مجموعه و در گوشه ای از سایت به شکلی مناسب، فروش محصولات محدود آن است، در واقع وارد بازار پرتلاطم اینترنت شده ایم اما با ریسک بسیار کم و در مقابل، پتانسیل درآمدزایی بالا… .

با این تفاسیر جواب سئوال اصلی این مطلب، یعنی “فروشگاه اینترنتی بله یا خیر” به این شکل خواهد بود: فروشگاه اینترنتی داشته باشیم اما با توجه به نوع و تنوع محصولات. هرگز نباید برای یک محصول بخش فروشگاهی ویژه طراحی نمود و نباید برای تعداد محصولات کم هم بخشی با امکانات بسیار گسترده پیش بینی کرد که می دانیم ۹۰٪ امکانات مناسب فروشگاههای بزرگ اینترنت بوده و در یک سایت معمولی، عمدتاً کاربرد ندارند.

در زمان طراحی سایت خود، حتماً توجه داشته باشید که طی مسیر از یک برنامه از پیش تنظیم شده پیروی نمایید تا هزینه ها را حداقل کرده و بالاترین بازدهی ممکن را حاصل نمایید.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

مطالب مرتبط

نظر خود را با سایرین به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *